انتخاب رشته , انتخاب رشته کنکور سراسری و کارشناسی ارشد

انتخاب رشته

انتخاب رشته دانشگاه سراسری تمام شد اما کار ما و داوطلب‌ها هنوز ادامه دارد…
داوطلب‌هایی که کنکور را آن‌طور که دوست داشتند عالی داده بودند، خیلی خوشحال بودند و هم خیلی راحت تصمیم گرفتند و در کنارش انرژی بی‌نهایتشان را به ما هم منتقل کردند.
اما خوب منطقی است که همه داوطلب‌ها (هر کدام به دلایل خاص خودشان) امتحانشان را آن‌طور که دوست داشتند خوب نداده‌اند و حالا که نتایج آمده است، باید مطمئن باشند که بهترین گزینه پیش رویشان را برای انتخاب رشته آزاد در نظر می‌گیرند.

مشاوره انتخاب رشته کنکور

“الو سلام مشاور” به همه همراهانش می‌گوید که بد یا خوب دادن کنکور قطعا آخر راه دنیا نیست. حتی آخر راه تحصیل هم نیست…
ما همگی بین همکلاسی‌هایمان آدم‌های زیادی را دیده‌ایم که کارشناسی خود را در دانشگاه آزاد خوانده‌اند یا در یک دانشگاه رده پایین سراسری تحصیل کرده‌اند، اما برای ارشد در کنار بقیه در دانشگاه‌های رده بالای تهران نشستند!
باور کنید که اصلا عجیب نیست. مهم این است که بدانیم می‌خواهیم قدم بعدی خود را کجا بگذاریم و برای آن برنامه‌ریزی کنیم.
انتخاب رشته دانشگاه آزاد نزدیک شده است و مسئولیت ما برای همراهی شما سنگین‌تر می‌شود…
انتخاب رشته دانشگاه آزاد به دلایل مختلفی مثل هزینه‌ای که افراد برای تحصیل خرج می‌کنند، برنامه‌ریزی‌ که بعدها برای ارشد لازم دارند، بازار کار رشته‌های آزاد و … کار مهمی است و به تخصص نیاز دارد!

مشاوره انتخاب رشته

“الو سلام مشاور” این هفته کنار شماست تا مطمئن شود، دغدغه‌ای برای انتخاب رشته درست در ذهنتان باقی نمی‌ماند!!

پس اگر شما هم یکی از سؤال‌های زیر یا هر سؤال دیگری در مورد انتخاب رشته دانشگاه آزاد برایتان پیش آمده، با ما تماس بگیرید تا با یک مکالمه کوتاه، مطمئن‌تر از همیشه، تصمیم بگیرید…

موارد مهم در انتخاب رشته

رتبه من خیلی بالا نیست، امسال انتخاب رشته کنم یا بمانم یک سال دیگر درس بخوانم؟

هزینه تحصیل در رشته‌ای که انتخاب کرده‌ام چقدر است؟

بازار کار دانشگاه آزاد و سراسری چقدر با هم فرق دارد؟

از همه رشته‌های دانشگاه آزاد می‌شود برای تحصیلات تکمیلی در دانشگاه سراسری ادامه تحصیل داد؟

اگر امسال وارد دانشگاه آزاد شوم، می‌توانم سال دیگر دوباره کنکور بدهم؟

رشته‌های دانشگاهی را چطور بشناسم؟

از کجا بدانم امسال به میزان کافی درس خوانده‌ام یا خیر؟؟

بهترین روش انتخاب رشته کنکور چیست؟

پاسخ به پرسش ها و سئوالات انتخاب رشته کنکور

بخشی از این سؤالات قطعا در ذهن شما هم است. فقط یک نکته را در نظر داشته باشید:
80% داوطلب‌هایی که به امید رتبه بهتر، یک سال دیگر از عمرشان را می‌گذارند و درس می‌خوانند، سال بعد رتبه بدتری کسب می‌کنند!! چرا؟ و چه کار کنید که این اتفاق برایتان نیفتد؟
ما کنارتان هستیم تا مطمئن شویم شما بهترین مشاوره انتخاب رشته را دریافت می کنید و درست‌ترین تصمیم دوران تحصیلتان را می‌گیرید.

مقالات انتخاب رشته دانشگاه:

چه عواملی در یک انتخاب رشته موفق مؤثرند؟
انتخاب رشته بر حسب علاقه و استعداد.

مقالات معرفی رشته‌ (شناخت رشته):


 رشته مهندسی نساجی
رشته مهندسی کشاورزی
مجموعه زبان و ادبیات فارسی
رشته مهندسی مواد
رشته مهندسی فناوری اطلاعات
رشته کاردانی کامپیوتر
رشته مهندسی معماری
رشته مهندسی هوافضا
فوق لیسانس مدیریت طراحی
دکتری کایروپرکتیک و فوق لیسانس طب چینی
معرفی رشته‌های دوره‌های کاردانی

انتخاب رشته آزمون سراسری

آزمون سراسری تنها نیمی از از راه ورود به دانشگاه است و انتخاب رشته نیمی دیگر از راه بوده که نه تنها در مسیر تحصیل بلکه در مسیر زندگی و آینده شغلی نیز تاثیر فراوانی دارد. از آن‌جا که این انتخاب در تعیین مسیر و جایگاه زندگی ما نقش غیرقابل انکاری دارد التزام به یک انتخاب درست بیش از پیش حس می‌شود. پس ما در اینجا سعی داریم مهم‌ترین و تعیین‌کننده‌ترین فاکتور‌هایی را که به ما می‌گویند” یک انتخاب درست کدام است” را با شرح و بسط کامل موشکافی کنیم.

انتخاب رشته دانشگاه

به طور کلی می‌توان عوامل مؤثر بر یک انتخاب رشته خوب را در 10 قالب کلی جست‌و‌جو کرد:

1 . انتخاب رشته دانشگاه متناسب با علاقه

علاقه را می‌توان داشتن حس خوب نسبت به هر چیزی تعریف کرد. با وجود علاقه حتی سخت‌ترین کارها هم لذت‌بخش هستند. به طور کلی اگر علاقه در رشته تحصیلی مورد نظر وجود نداشته باشد می‌تواند پس از گذشت مدتی باعث بی‌انگیزگی و افت تحصیلی شدید و در نهایت فشار و استرس و اضطراب هنگام تحصیل شود و چه بسا باعث انصراف از رشته تحصیلی شود .

2 . انتخاب رشته دانشگاه متناسب با استعداد:

شناخت استعداد‌های هر شخص بیش از هر کس برای خود او ملموس‌تر و راحت‌تر است. به عنوان مثال: پرافتخارترین لحظه زندگیتان را به یاد بیاورید… کاری که انجام داده بودید مطمئنا رابطه عمیقی با استعداد شما داشته است. حتی می‌توانید از اطرافیانتان کمک گرفته و بپرسید به نظر شما من در چه زمینه‌ای استعداد دارم. شناخت استعدادهای هر کس برای خودش همانند شناخت ماهی از آب است.

3 . شناخت درست رشته‌های دانشگاهی:

به یکی از مهم‌ترین عوامل رسیدیم یعنی جایی که یک شناخت درست مسیر زندگی را به سمت خوشبختی هدایت کرده و در عوض یک شناخت اشتباه می‌تواند باعث پشیمانی شود. خیلی از مواقع علاقه یا تنفر ما در اولین برخورد با چیزی شکل می‌گیرد. به عنوان مثال اگر یکی از دوستان من درباره رشته‌ای که من با آن آشنایی ندارم بد بگوید همین کافی است تا من نیز مخالف سرسخت آن رشته شوم و نیز بالعکس آن صادق است یعنی اگر دوست من درباره رشته‌ای که با آن کوچک‌ترین آشنایی ندارم به تعریف و تمجید بپردازد ممکن است من نیز بدون هیچ شناختی به آن رشته علاقه‌مند شوم که هر دو حالت اشتباه است زیرا شناختی که ما از آن رشته پیدا کرده‌ایم شناخت خودمان نیست بلکه شناخت شخص دیگری با شخصیتی متفاوت است.

پس شناخت ما باید 2 ویژگی مهم داشته باشد: کامل باشد و درست و دقیق باشد . به این منظور سعی کنید درمورد شناخت رشته‌ها 3 عامل را حتما رعایت کنید:

الف) از منابع مطمئن تحقیق کنید.(سایت و کتاب‌های معرفی رشته معتبر و…)

ب) گفت‌وگو با دانشجویان درست‌گوی آن رشته.(زیرا برخی دانشجویان هستند که به دلیل انتخاب رشته غلط از آن رشته متنفر شده‌اند و جز بدی‌های آن رشته چیز دیگری به شما نمی‌گویند.)

ج) گفت‌وگو با افراد شاغل در شغل‌های مرتبط آن رشته درباره بازار کار و میانگین حقوق و ساعات کاری و…

4 . توانایی‌های علمی و انتخاب رشته دانشگاهی

تمام کارنامه‌های دوره دبیرستان خود را مرور کنید. در چه درس‌هایی توانایی دارید؟ در چه درس‌هایی ضعف دارید؟

شاید کمی دور از ذهن باشد ولی حتی درس‌های دوره دبیرستان نیز در فرایند انتخاب رشته بسیار مؤثرند. به عنوان مثال من قصد دارم در دانشگاه در رشته آمار ادامه تحصیل دهم اما کارنامه‌های دبیرستان من نشان می‌دهد در رشته ریاضی بسیار ضعیف هستم درحالی که اغلب واحد‌های درسی رشته آمار با ریاضیات سر و کار دارد. پس چنین شخصی قطعا در این رشته به مشکل جدی برمی‌خورد و این انتخاب برای او اشتباه است.

5 . ویژگی‌های شخصیتی و انتخاب رشته

کار، رشته، دانشگاه، حتی وضعیت خوابگاه و معاش هر فرد ارتباط تنگاتنگی با شخصیت وی دارد:

به عنوان مثال شخصی که انسانی درونگراست نمی‌تواند روانشناس خوبی باشد زیرا یک روانشناس ارتباطات قوی برای برقراری ارتباط با بیمار لازم دارد. شخصی که نمی‌تواند دوری از خانواده را تحمل کند در صورت اقامت در خوابگاه به مشکل برمی‌خورد. سعی کنید انتخابی متناسب با شخصیت و عادت‌هایتان داشته باشید تا کمتر دچار مشکل شوید.

6 . شرایط دانشگاه‌ها

شرایط رفت‌و‌آمد، امکانات دانشگاه، محیط و فضای یک دانشگاه، شرایط هم دانشگاهی‌ها، امکان فعالیت‌های دانشجویی و… همگی در یک انتخاب درست مؤثرند. سعی کنید با تحقیق میدانی یا پرس‌وجو از دانشجویان دانشگاه مورد نظر شرایط آن دانشگاه را به خوبی دریابید.

7 . انتخاب رشته با سنجش امکان معیشت و زندگی

فراموش نکنید که پس از قبولی در هر شهری، شما قرار است در آن‌جا زندگی کنید نه این‌که صرفا یک دانشجو باشید!!! باید بررسی کنید که با توجه به نوع شخصیت و اوضاع اقتصادی و امکانات شهر مورد نظر آیا می‌توانید چندین سال در آنجا زندگی کنید؟

8 . انتخاب رشته و تخمین شانس قبولی

از آن‌جا که شناخت تمام رشته‌ها و دانشگاه‌ها عملا کاری غیر‌ ممکن است، شما می‌توانید با تخمین زدن حدود رتبه اکتسابی در مورد رشته و دانشگاه‌های همان رتبه تحقیقات خود را محدود کنید.

9 . اجازه ندهید افراد غیرمتخصص برای شما تصمیم بگیرند:

انتخاب رشته یکی از 4 انتخاب مهم و سرنوشت‌ساز زندگی است و هرگز نباید انتخاب آن را آسان بگیریم. نظر اطرافیان را خالصانه بپذیریم اما اجازه ندهیم ما را به سمت یک انتخاب غلط هدایت کنند. ممکن است پدر یا مادر نظری دلسوزانه داشته باشند ولی این نظر شما را به سمت یک اشتباه سوق دهد. این تصمیم زندگی شما را می‌سازد! پس درست‌ انتخاب کنید.

10 . بین عقل و احساستان تعادل برقرار کنید:

این انتخاب ، انتخاب قسمت مهمی از زندگی‌ است و نقطه عطف غیر قابل انکاری در زندگی شماست. سعی کنید تصمیم شما نه کاملا منطقی باشد نه کاملا احساسی. یادتان نرود که علاقه، بخش احساسی انتخاب رشته است و استعداد، بخش منطقی آن. پس سعی کنیم در انتخاب رشته اولویت‌هایی را انتخاب کنیم که بیش‌ترین اشتراک بین علاقه و استعداد ما را دارند.