دانشگاه بدون کنکور , دانشگاه بدون آزمون ورودی

 دانشگاه بدون آزمون و کنکور

هرچقدر متولدین دهه پنجاه و شصت برای ورود به دانشگاه بدون کنکور و دانشگاه بدون آزمون مشکل داشتند متولدین دهه هفتاد و البته بعد از هفتاد برای ورود به دانشگاه آنقدر دانشگاه بدون کنکور و رشته‌های متنوع پیش رو دارند که شاید انتخاب بین دانشگاه‌ها و انتخاب رشته کار دشواری باشد. دانشگاه‌هایی که بدون کنکور دانشجو می‌پذیرند عبارتند از: دانشگاه آزاد، غیرانتفاعی، پیام‌نور، جامع علمی‌_‌کاربردی. سؤالی که باید به آن پاسخ داد این است که در هر دانشگاهی چه رشته‌هایی بدون کنکور هستند و برای ثبت‌نام و قبولی در آنها باید چه اقداماتی انجام داد.
کنکور دیگر آن تب‌وتاب چند سال گذشته را ندارد، از اضطراب و استرس آن تا حدود زیادی کاسته شده است و همه این‌ها به ‌دلیل افزایش ظرفیت آموزش عالی کشور است.

رشته‌های بدون آزمون دانشگاهی

ظرفیت دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور طی چند سال اخیر رشد چشم‌گیری داشته است و در 10هزار کد رشته محل، کنکور دیگر معنایی ندارد و داوطلبان بدون کنکور در این رشته‌ها پذیرفته می‌شوند. داوطلبان درصورت غایب بودن و ثبت‌نام‌ نکردن در کنکور هم می‌توانند برای انتخاب رشته‌های بدون آزمون اقدام کنند. اگر داوطلبان در دوره‌های بدون آزمون هم ثبت‌نام نکرده باشند، سازمان سنجش فرصتی را فراهم می‌کند که این ثبت‌نام صورت گیرد، از سوی دیگر داوطلبانی که در پذیرش با آزمون شرکت کرده‌اند در پذیرش بدون آزمون هم می‌توانند شرکت کنند. درباره شرایط پذیرش بدون کنکور، سوابق تحصیلی و معدل کتبی ملاک‌های اصلی پذیرش بدون آزمون دانشجو هستند.

پذیرش مستقل دانشگاه آزاد بدون آزمون

کنکور دانشگاه‌های دولتی و آزاد اسلامی تجمیع شده است اما پذیرش این دانشگاه‌ها به‌صورت مستقل انجام می‌شود. با تجمیع پذیرش و اضافه شدن ظرفیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی، ظرفیت پذیرش برای همه دانشگاه‌ها اعم از دولتی و آزاد اسلامی به حدود 80 درصد رسیده است. در 93 درصد رشته محل‌های دانشگاه آزاد اسلامی دانشجویان بدون آزمـون و در 7 درصد بقیه رشته‌ها، داوطلبان پس از قبولی در کنکور جذب می‌شوند.

گسترش بدون ضابطه و بحران بیکاری پذیرش بدون آزمون در دانشگاه ها

بسیاری از کارشناسان معتقدند ظرفیت آموزش عالی کشور بی‌رویه و بدون کار کارشناسانه افزایش یافته و یکی از تبعات آن کاهش سطح کیفی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی است که نهایتا منجر به خالی ماندن بیش از 500 هزار صندلی خالی در آموزش عالی کشور، به‌ویژه در بخش غیردولتی_غیرانتفاعی شده است.

مشاوره دانشگاه بدون کنکور

برای شکستن سد کنکور و مقابله با دانشگاه آزاد اسلامی تعداد واحدهای دانشگاه بدون کنکور پیام‌نور از یک سو و از سوی دیگر تعداد مؤسسات آموزش عالی غیردولتی_غیرانتفاعی و جامع علمی_کاربردی بدون هیچ محدودیتی گسترش یافت و در واقع کیفیت در آموزش عالی کشور فدای کمیت شد.
اکنون داوطلبان به راحتی موفق به ورود به آموزش عالی می‌شوند ولی پس از فارغ‌التحصیلی موفق نمی‌شوند به بازار کار ورود کنند و به گفته وزیر کار نسبت بیکاران دیپلمه به دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها یک به 100 است که با توجه به روند فعلی به این درصد افزوده می‌شود. اکنون داوطلبان برای ورود به رشته‌های پرطرفدار در کنکور شرکت می‌کنند و به جرأت می‌توان گفت کنکور در بسیاری از رشته‌ها دیگر معنای گذشته را ندارد و داوطلبان به راحتی می‌توانند در دانشگاه‌های دولتی، آزاد و غیردولتی_غیرانتفاعی و جامع علمی_کاربردی در رشته دلخواه، به جز چند رشته خاص، ادامه تحصیل دهند.
آموزش عالی کشور ما طی 88 سال اخیر نتوانست با صنعت و نیازهای جامعه تعامل خوبی داشته باشد. بسیاری از دانش‌آموختگان بیکار هستند و جالب این‌که هنوز هم در رشته‌هایی دانشجویان پذیرش و تربیت می‌شوند که کشور اصلا نیازی به آنها ندارد و چند سال پیش از این، نیاز به این رشته‌ها اشباع شده است.
ارتباط بخش آموزش عالی کشور با بخش صنعت نیز بسیار ضعیف است، البته مسئولان شعارها و سخنان زیبایی دراین‌باره بر زبان می‌آورند اما دریغ از برداشتن یک گام عملی برای تامین نیازهای بخش صنعت. شاید هم چند موردی باشد که منکر آن نیستیم امادر حدی نیست که بخواهد بخش عمده نیازهای کشور را برطرف کند.

دانشگاه بدون آزمون در مقطع ارشد و دکتری

اکنون سد کنکور دانشگاه‌ها از مقاطع کاردانی و کارشناسی به تحصیلات تکمیلی (مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری) منتقل شده است، وقتی دارندگان مدرک کارشناسی از جذب در بازار کار ناامید می‌شوند به‌ناچار به امید یافتن شغل در خور‌ شأنشان سعی می‌کنند وارد مقاطع تحصیلی بالاتر شوند و موضوع بیکاری با فارغ‌التحصیلی آنان در مقاطع ارشد و دکتری به بحران تبدیل می‌شود. فارغ‌التحصیلان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری توقع جذب در سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی با حقوق و مزایای بالا را دارند، درحالی‌که کشور نیازی به ‌این تعداد کارشناس ارشد و دکتری ندارد.